Budowa domu – z jakimi fachowcami konieczna jest współpraca?

Marzysz o budowie własnego domu? Przygotuj się na skomplikowane przedsięwzięcie z wieloma różnymi etapami. Budowa własnego lokum to przecież jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu – nowy dom ma nam posłużyć przez długie lata, a być może będzie ostoją także dla kolejnych pokoleń naszej rodziny. W związku z tym warto zadbać o to, by wszystko odbyło się bez żadnych problemów czy niedociągnięć. Jasne jest, że wybudowanie własnych czterech ścian nie będzie możliwe bez pomocy i doświadczenia wyspecjalizowanych fachowców. Dobrze jest więc wiedzieć, z jakimi specjalistami będziemy mieli do czynienia w trakcie całego procesu budowy.

Architekt

To jeden z pierwszych fachowców, z którymi się spotkamy – niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowy projekt domu, czy też projekt indywidualny. W tym drugim przypadku czeka nas współpraca z architektem, który ma przecież od podstaw stworzyć projekt domu.

Ważne jest więc znalezienie takiego specjalisty, któremu będziemy mogli zaufać. Dobry architekt powinien posiadać nie tylko wiedzę oraz doświadczenie, ale też umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów. Bardzo istotna w jego pracy jest komunikatywność oraz zrozumienie. Pamiętajmy jednak przy tym, że przy projektowaniu domu warto jest dać mu dojść do głosu. W przypadku gotowego projektu spotkanie z architektem także jest koniecznością – chodzi tutaj o tak zwaną adaptację projektu do warunków, które panują na naszej działce.

geodeta

Prócz architekta kolejnym specjalistą, który spełni ważną rolę w trakcie budowy, jest oczywiście fachowiec świadczący usługi geodezyjne Kraków. Nasza współpraca z geodetą zaczyna się w zasadzie w momencie zakupu gruntu, gdyż jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych fachowiec ten musi sprawdzić dokładny przebieg działek oraz sporządzić mapy potrzebne do celów projektowych.

Jego zadaniem jest również wytyczenie budynku na działce. W niektórych przypadkach konieczne może być również geotechniczne badanie gruntu – nie jest ono obowiązkowe, natomiast o tym, czy zasadne jest takie badanie przeprowadzić decyduje projektant budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o przeprowadzenie analizy wodno-gruntowej, co może pomóc w wybraniu jak najlepszej rozwiązań konstrukcyjnych.

Kierownik budowy

Jego zadaniem jest odpowiednia organizacja całego procesu budowlanego – nie ma więc żadnych wątpliwości, że kierownik budowy ma bardzo odpowiedzialne obowiązki do wykonania. Warto więc zadbać o to, by kierownikiem budowy został godny zaufania fachowiec. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie go jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby w ten sposób miał on czas na organizację kolejnych etapów robót. Do zadań kierownika budowy należy właściwe zabezpieczenie terenu budowy, nadzór prac oraz prowadzenie dokumentacji w ramach tak zwanego dziennika budowy.

Można więc rzec, że kierownik budowy jest z naszego punktu widzenia najważniejszą osobą na całym placu budowy – zadbajmy więc o to, aby był to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu.