Formalności do spełnienia przed rozpoczęciem prac budowlanych

piaskowanie konstrukcji stalowych

Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu z nas, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo żmudny i wieloetapowy jest to proces. W jego trakcie z pewnością nieraz zdarzy się nam zdenerwować, dlatego też warto jest minimalizować ryzyko niepotrzebnego stresu i jak najlepiej przygotować się do budowy przyszłego lokum. Niestety już na pierwszych etapach mamy do czynienia ze sporym nakładem pracy – chodzi tutaj przede wszystkim o wymóg spełnienia różnego rodzaju formalności, bez których nie będziemy mogli rozpocząć prac budowlanych.

Warto więc na początek zaznajomić się z obowiązującymi przepisami prawnymi i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym zdecydowanie szybciej uda nam się przejść przez ten początkowy etap. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę z tego, że jakiekolwiek braki czy niedociągnięcia mogą być dla nas bardzo kosztowne – przede wszystkim dlatego, że jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności to mogą pojawić się spore opóźnienia. Aby oszczędzić sobie stresu, dobrym pomysłem jest więc przygotować się do wszystkiego zawczasu.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zrobić to sprawdzenie tego, jaki status ma nasza działa w tak zwanym planie zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy działka może takiego planu nie posiadać – wtedy należy zwrócić się o wydanie tak zwanej decyzji o warunkach zabudowy terenu. W tym celu należy przygotować wniosek, w której to musi znaleźć się szereg informacji na temat naszej inwestycji.

Pozwolenie na budowę, projekt domu – formalności przed rozpoczęciem budowy

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym dokumentem, jaki musimy uzyskać jest pozwolenie na budowę. Aby móc złożyć taki wniosek, najpierw konieczne jest jednak spełnienie innych formalności. Chodzi tutaj o wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego, ale też między innymi o projekt domu.

Jest to coś, o co należy zadbać stosunkowo wcześnie. Do wyboru mamy dwie opcje: zamówienie indywidualnego projektu, który powstaje we współpracy z architektem, bądź też skorzystanie z gotowego już projektu, których to oferta jest bardzo szeroka. Indywidualny projekt to droższa i bardziej czasochłonna sprawa, lecz z drugiej strony w ten sposób możemy zadbać o wszystkie nasze potrzeby i stworzyć projekt, który będzie odzwierciedleniem naszego lokum idealnego.

Posiadając już swój projekt możemy myśleć o wniosku o pozwolenie na budowę, choć trzeba wiedzieć, że uzyskanie takiego pozwolenia nie jest wcale równoznaczne z zakończeniem formalności związanych z budową. Ustawowym obowiązkiem jest też zgłoszenie informacji o rozpoczęciu prac budowlanych, co powinno odbyć się na siedem dni przed startem budowy. Bardzo istotne znaczenie ma też na przykład dziennik budowy, czyli dokument, który prowadzimy przez cały okres procesu budowlanego.

Jak więc widzimy, budowa domu oznacza spełnienie różnego rodzaju formalności – bywa to czasochłonne i może przysporzyć nam sporo stresów, dlatego też tak ważne jest, aby dobrze się do tego przygotować i być gotowym na każdą sytuację.

naszepsy.com.pl