Jak wygląda budownictwo w Polsce?
Budownictwo w naszym kraju to w ostatnich latach naprawdę ciekawa branża, ponieważ stawia na nowoczesność, jakość i funkcjonalność. W związku z tym projektowane nowe budynki stanowią efekt wielomiesięcznej pracy, podczas której doświadczeni fachowcy ustalają jaką powinny one mieć konstrukcję, z jakich materiałów powinny być wykonane, czy też jakie funkcjonalności posiadać. Budownictwo nie jest już zatem zatęchłą dziedziną, która to odtwarza, czy kopiuje wieloletnie projekty, lecz branżą w której każdy młody i zdolny inżynier z pewnością się odnajdzie. W szczególności ostatnie lata obfitują w różnego rodzaju inwestycje obejmujące osiedla domów mieszkalnych. Powstają one nie tylko pod dużymi miastami, ale też tymi mniejszymi, aby przyciągnąć do nich więcej mieszkańców.
Owe osiedla to zazwyczaj podobnie wyglądające jednorodzinne domy, które to mogą mieć różnoraką konstrukcję. Zasadniczo jednak wszystkie budowane są w duchu nowoczesności, a co za tym idzie wielu udogodnień i funkcjonalności. Inżynierowie starają się, aby stwarzane przez nich projekty owocowały jak najlepszymi domami, które będą energooszczędne, wygodne oraz przestronne. Nie od dziś wiadomo, że bardzo dużą część osób się do nich wprowadzających stanowią mieszkańcy bloków. Stąd też niezwykle istotny element przestrzenności, tak aby dać mieszkańcom poczucie wytchnienia i dużo miejsca do prowadzenia codziennego życia.
Jak zbudować energooszczędny dom?
Dom niskoenergetyczny można zbudować oczywiście w różnych technologiach, jednak wszystkie zakładają kryteria przewodzenia ciepła. Jedną z najpopularniejszych jest budowa trójwarstwowej ściany, z których każda pełni oddzielną i ważną rolę. Jedna zapewnia szczelność, kolejna wytrzymałość, natomiast ostatnia izolacyjność akustyczną i termiczną. Warto zaznaczyć tutaj, że dom energooszczędny może być również wykonany w technologii ścian jednowarstwowych, gdzie do budowy używa się betonu komórkowego, pustaków keramzytowych lub też bloczków styropianowych wypełnionych betonem. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że w większości przypadków ściany jednowarstwowe zapewniają paroprzepuszczalność, która to jest nieoceniona jeśli chodzi o zapobieganie rozwoju grzybów.
Zarówno w domach posiadających poddasze użytkowe, bądź też nie, za najbardziej energooszczędne uważa się dachy jednospadowe praz dwuspadowe, dlatego że proporcja ich powierzchni do kubatury domu jest najmniejsza. Istotną kwestię stanowi także wybór nowoczesnych okien i drzwi, stąd też warto inwestować w takie, nawet nieco droższe, które nie będą przepuszczały ciepła na zewnątrz. Kluczowe w nowoczesnych domach energooszczędnych są dobre instalacje, które to bezpośrednio wpływają na zmniejszenie opłat za energię, zwiększając przy tym komfort życia mieszkańców. Warto także inwestować w pompy ciepła, ponieważ są to urządzenia, które to skutecznie obniżają koszty ogrzewania domu. Wykorzystują one darmową energie odnawialną, gromadzącą się w gruncie, wodzie lub też powietrzu, a służyć mogą także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.