Projektowanie salonu

warsztaty winiarskie poznań Architekt wnętrz Piaseczno

Salon to bardzo ważne miejsce w domu lub mieszkaniu. Jest wręcz szczególne, ponieważ to w nim spędza się najwięcej czasu wspólnie z rodziną, wita się gości. Jest pokojem reprezentującym resztę nieruchomości. Projektowanie salonu w dużej mierze zamierzy od upodobań, jakie mają domownicy. Każdy ma swój indywidualny styl, poczucie estetyki, każdemu podobają się inne dodatki. Warto jednak skupić się na kilku podstawowych punktach, które w sprawny sposób ułatwią dokonanie projektu tego właśnie pomieszczenia:

  • Po pierwsze trzeba zastanowić się nad rzeczywistym rozmiarem salonu. Inaczej projektuje się duże powierzchnie, inaczej małe, a jeszcze w inny sposób te, które są łączone z kuchnią. Wszystko oczywiście zależy od tego ile w istocie osób mieszka w danym domu. Wraz ze zwiększoną ilością domowników lub gości – decyduje się raczej na większe powierzchnie (minimum 25m2). Pozwala to już na swobodne ustawienie mebli takich jak: kanapy, fotele, czy stoły.

    Jeśli pokój będzie połączony z aneksem kuchennym lub nie będzie ograniczony ścianą np. z korytarzem – nada to dodatkowej przestrzeni wizualnej. Z drugiej strony – takie pomieszczenie będzie mniej prywatne;

  • W salonie najważniejsza jest strefa, która służy odpoczynkowi. Wszelkie meble, które w nim stoją nie mogą być swobodnie przesuwane. Jednak nadrzędną zasadą jest możliwość poruszania się pomiędzy nimi w sposób swobodny. Co więcej, pokój dzienny powinien być zaaranżowany w sposób dogodny dla wszystkich domowników. Przykładowo – stół dla dzieci, które chcą odrobić lekcje, zjeść obiad, czy kanapa dla rodzica, który musi odpocząć z gazetą.
  • Projektując salon nie można zapominać o naturalnym oświetleniu. Najlepiej jest w momencie, kiedy w tym pomieszczeniu będą umieszczone duże okna, oferujące słoneczne promienie. Odreagowanie przy sztucznym świetle jest dość uciążliwe i wręcz męczące.

.