Tradycja i historia karnawału w Wenecji

https://www.fajerwerki-obornicka.pl/ Pro Art

Jeden z najbardziej uznanych i cenionych karnawałów na świecie i w Europie, czyli karnawał w Wenecji, to karnawał o pięknej i długiej tradycji. Choć dziś trwa on 10 dni, jeszcze w XVIII wieku zabawa ta utrzymywała się aż miesiąc czasu.

Przeciwko długiemu terminowi trwania karnawału wystąpił sam Napoleon Bonaparte, który doprowadził do jego zniesienia, bowiem uznał on iż karnawał ten jest zbyt długi i zbyt głośny. Dopiero w 1980 roku karnawał wenecki powrócił do łask, a rozpoczyna się on zawsze w niedzielę przed tłustym czwartkiem.

Tradycją karnawału w Wenecji było zawieszenie na czas jego trwania wszelkich zakazów oraz norm. Właśnie po to uczestnicy zabawy sięgali po maski oraz przebrania, które pozwalały na przekraczanie barier, także tych seksualnych, by w sposób anonimowy korzystać z uciech życia, zwłaszcza tych cielesnych.

Tradycja zakładania masek pozostała żywa do dziś. Uczestnicy karnawału w Wenecji noszą eleganckie stroje, peruki oraz maski, dzięki czemu na kilka dni można poczuć się kimś wyjątkowym i zupełnie innym.

www.dolnepowisle.pl