Ekologiczne ogrzewanie i ocieplanie domów
Ochrona środowiska i troska o utrzymanie natury w jak najlepszej kondycji jest obecnie podkreślana na każdym kroku. Chcemy żyć EKO. Wybieramy EKO. Fascynacja ekologią dotarła także do budownictwa, a ściślej do systemu ogrzewania i ocieplania domów z użyciem energii z źródeł odnawialnych. To zupełnie nowa moda, o której kiedyś nikt nie miał odwagi myśleć.
Prawdopodobnie w przyszłości zabraknie źródeł nieodnawialnych i ludzkość całkowicie będzie korzystała z energii słońca, wiatru, wody. Jak można dzięki nim ogrzać mieszkania? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Postaw na EKO w ogrzewaniu domu
Jakie narzędzia służą wykorzystywaniu zasobów energii odnawialnych? Są to:
- Kolektory słoneczne – pomagają pozyskać energię słoneczną,
- Biomasa – może zastąpić klasyczny węgiel,
- Pompy ciepła wyposażone w zbiorniki powietrza wrocław,
- Turbiny wiatrowe,
Na samym początku należy zaznaczyć, iż zakup sprzętu pomagającego korzystać z energii odnawialnej nie jest tani. Kotły na biomasę przewyższają cenowo piece węglowe. Jednakże podczas ich użytkowania ponosimy znacznie mniejsze kosztu i nie szkodzimy środowisku.
Dlatego ostateczna decyzja zakupowa powinna zostać poddana wszelkim możliwym kalkulacją. Biomasa to produkt, który uzyskuje się z działalności rolniczej i leśniczej. By korzystać z wytwarzanej przez nią energii w wyniku spalania należy wyposażyć dom w specjalnie przystosowany do tego zadania kocioł. To dzięki jego działaniu ogrzejemy wszystkie pomieszczenia. Działa podobnie jak piec węglowy, jednak nie naraża na szkody środowiska, co ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach.
Kolektory słoneczne montuje się najczęściej na dachach domów by miały bezpośredni kontakt z słonecznymi promieniami. Jego zadanie to nie tylko zagwarantowanie przyjemnej, ciepłej temperatury w wnętrzu domu, lecz również ocieplanie wody. Im większe kolektory zamontujemy na dachu tym większą będą miały moc, ponieważ jest ona ściśle uzależniona od ich wielkości. Jest to coraz bardziej popularna metoda. Na początku stosowano ją w większych miastach teraz zaczyna docierać wszędzie.
Kiedy koniecznie zależy nam na korzystaniu z energii słonecznej możemy wybrać jeszcze ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym naturalne światło wytwarza energie elektryczną. Kiedy chcesz wykorzystać porwisty wiatr do zmniejszenia swoich rachunków za prąd postaw w pobliżu domu turbinę wiatrową. Na obszarze Polski prędkość wiatru szacuje się około 4 – 5 m/s, co pozwala na wytworzenie energii o wartości 150 do 450 kWh w skali miesiąca. Taka ilość z pewnością wystarczy dla całej rodziny i jeszcze trochę jej zostanie zachowane po upływie 30 dni. Wykorzystanie energii z wnętrza Ziemi również jest już możliwe.
Nazywa się ja energią geotermalną, a pozyskuje poprzez zamontowanie pompy ciepła, jakie jest w niej gromadzone na skutek rozpadu promieniotwórczych substancji. Pompa jest montowana głęboko pod domem i w ten sposób generuje energię do jego ogrzewania oraz skutecznej regulacji temperatury wody. Znając katalog możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii możesz wybrać jedno z nich lub skorzystać z kilku. Na początku będzie to duży wydatek, ale w ciągu użytkowania ulegnie zwróceniu.